• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

poniedziałek, 30 czerwiec 2014 08:58

Tworzyć i uczyć w Bieszczadach – wywiad z malarzem Waldemarem Kordyacznym

Napisane przez 

Trudno połączyć swoją pasję z życiem zawodowym. Nie wszystkim się to udaje. Nasze pragnienia często weryfikuje samo życie, które zmusza nas do porzucenia marzeń. Ciężki orzech do zgryzienia mają ci, którzy pasjonują się sztuką, bo, jak to mówią, ze sztuki trudno wyżyć. Jednak niektórym udaje się połączyć to, co ich najbardziej fascynuje z pracą, która zapewnia im utrzymanie i do tego daje satysfakcję z jej wykonywania. Waldemar Kordyaczny należy do tego szczęśliwego grona. Na co dzień przede wszystkim nauczyciel w leskim Liceum Plastycznym, kryje w sobie jeszcze jedną osobowość - bieszczadzkiego artysty: grafika, rzeźbiarza, rysownika i w końcu malarza. Tworzy już od przeszło 25 lat (dwa lata temu obchodził jubileusz swojej pracy twórczej). Od kilku lat wraz z żoną prowadzi autorską „Galerię przy Cerkwi” w bieszczadzkiej wiosce Rabe. Do tego swoją wiedzę na temat sztuk plastycznych przekazuje młodym początkującym twórcom. W kolejnym wywiadzie z ciekawymi ludźmi, pan Waldemar opowiedział nam o swojej twórczości, pracy z młodzieżą i Bieszczadach. Zapraszamy do lektury.

portret

wbieszczadach.net: Natrafiłam na informację, że pana miasto rodzinne to Rzeszów. Jak to się stało, że zamieszkał pan w Bieszczadach?

Waldemar Kordyaczny: Zamieszkałem w Bieszczadach, ponieważ stąd pochodzi moja żona, a miejsce jest wyjątkowe.

wbieszczadach.net: Jest pan artystą w pełni tego słowa znaczeniu. Skąd wzięła się u pana pasja do malarstwa, rysunku i grafiki?

W.K.: Już w szkole podstawowej w kl. VII i VIII byłem zdecydowany, aby podążyć tą drogą. Ukończyłem Liceum Plastyczne w Jarosławiu. W Rzeszowie nie było jeszcze takiej szkoły. Mój starszy brat wytyczał mi plastyczną drogę, był moim pierwszym nauczycielem.

wbieszczadach.net: Jakie są główne tematy pana prac? W tworzeniu swoich prac jakimi technikami się pan posługuje?

W.K.: Głównego tematu moich prac nie można określić. Zajmuję się różnymi dziedzinami sztuki. Maluję, rysuję, uprawiam grafikę i rzeźbę. Prace można podzielić na realistyczne, interpretacyjne oraz abstrakcyjne. Bardzo inspiruje mnie pejzaż i człowiek.

PEJZAZ

wbieszczadach.net: Pana malarski wzór do naśladowania to…

W.K.: Nie mam określonego twórcy, ale inspiracji szukam u wielu artystów i nie tylko związanych ze sztukami plastycznymi.

wbieszczadach.net: Jaki jest pana ulubiony obraz, który pan stworzył i który wzbudza u pana największy sentyment? Co przedstawia?

W.K.: Najbardziej przywiązany jestem do tryptyku pt „Rękopis ziemi”. Są to obrazy ilustrowane wierszami Anny Kamińskiej - nieżyjącej już polskiej poetki.

wbieszczadach.net: Czy istnieje jeszcze coś, oczywiście związanego z Bieszczadami, co chciałby pan uwiecznić na płótnie?

W.K.: Bieszczady uwieczniam cały czas w moich pracach, ponieważ są bardzo inspirujące i niewyczerpane.

cer Ulucz

wbieszczadach.net: Razem z żoną prowadzi pan Galerię „Przy Cerkwi”. Jakie prace można w niej obejrzeć? Z czym wiąże się prowadzenie galerii?

W.K.: W naszej autorskiej galerii można zobaczyć przekrój prac od akwareli, rysunku, rzeźby, grafiki, aż do malarstwa akrylowego. Plusem galerii jest to, że my decydujemy, co wystawiamy. Minusem zaś jest brak czasu na poświęcenie większej uwagi galerii. Galeria jest czynna tylko czasowo ze względu na pracę zawodową.

wbieszczadach.net: Jakie jest pana największe osiągnięcie zawodowe, z którego jest pan dumny?

W.K.: Myślę, że tym kim jestem i jaką pozycję osiągnąłem, zawdzięczam pracy artystycznej oraz możliwości uczenia młodych ludzi.

Skazany2011 24x33s.igla

wbieszczadach.net: Co chciałby pan jeszcze osiągnąć w życiu zawodowym?

W.K.: Podążam swoją drogą artystyczną i twórczą. Na pewno moim marzeniem jest komfort spokojnej pracy twórczej, a dobry marszand to jest to.

wbieszczadach.net: Jest pan również nauczycielem w Liceum Plastycznym w Lesku. Zdobytą przez siebie wiedzę przekazuje pan młodym ludziom. Czym dla pana jest praca z początkującymi malarzami, rysownikami i grafikami?

W.K.: Bardzo lubię swoją pracę z młodzieżą jest to dla mnie czymś ważnym w życiu przynajmniej obecnie. Przebywając z nimi, przekazując im wiedzę i umiejętności, czuję się młodszy.

wbieszczadach.net: Z czym kojarzą się panu Bieszczady?

W.K.: Bieszczady kojarzą mi się z włóczęgą, byciem wolnym człowiekiem. Z historią tych ziem i ludźmi, którzy tu żyli i żyją współcześnie.

wbieszczadach.net: Bardzo dziękuję za rozmowę. Życzę kolejnych artystycznych sukcesów i niesłabnącej satysfakcji z bycia artystą i nauczycielem.

aby powrocil 200880x100

Wywiad przeprowadziła Anna Twardy

Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384