• 1.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg

Miejscowości

Wiadomości

wtorek, 10 grudzień 2013 20:53

Cerkwie i kościoły w Bieszczadach: dawna cerkiew w Bereźnicy Wyżnej

Napisał 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Dawną greckokatolicką cerkiew pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Bereźnicy Wyżnej wybudowano dzięki fundacji Mikołaja Krajewskiego. Prace nad świątynią wykonał majster ciesielski, Jan Hnatkowski. Budowlę ukończył w 1839 roku.

Drewniana cerkiew powstała na podmurowaniu kamiennym. Ma konstrukcję zrębową i jest szalowana. Trójdzielna budowla sakralna nie posiada babińca wyodrębnionego w bryle. Prezbiterium zbudowano na planie prostokąta wraz z zakrystią, z którą łączy się od północy. Nawa świątyni jest szersza i kwadratowa. Babiniec cerkwi jest prostokątny, a jego przedsionek, z którym łączy się od zachodu, ma konstrukcję słupową. Nad oknami znajdują się pulpitowe nadokienniki. Dachy świątyni pokrywają blachy. Nad prezbiterium, nawą i babińcem jest czterospadowy dach z wysuniętym okapem, zaś nad zakrystią i przedsionkiem są dachy pulpitowe. Nad nawą wznosi się sześcioboczna wieżyczka na sygnaturkę z baniastym hełmem podbitym blachą.

Wewnątrz cerkwi znajduje się strop płaski. Podwieszony chór muzyczny posiada ażurowy parapet. Prostokątny portal z przedsionka do babińca ma wyryty napis fundacyjny i datę budowy.

W świątyni można zobaczyć fragmenty strefy Deesis z ikonostasu, z ikonami pochodzącymi z XVII wieku oraz polichromię sufitowo-ścienną. Są one słabo czytelne. Poza tym na uwagę zasługują dwa ludowe krzyże procesyjne z XIX wieku, epitafium inskrypcyjne Karola Szczepanowskiego właściciela Bereźnicy Wyżnej, feretron z ludową rzeźbą Matki Boskiej, kielich z symbolami starotestamentowymi na stopie z 1858 roku i promienista, empirowa monstrancja z 1844 roku ufundowana przez Annę i Grzegorza Domaradzkich. Na jej stopie widnieją plakietki z wizerunkami czterech ewangelistów w aureoli aniołków, Boga Ojca, Baranka i Ducha św. w postaci gołębicy.

Od 1947 roku cerkiew pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego pod wezwaniem Matki Boskiej.

 

Anna Twardy

 

Opis na podstawie następujących książek:

1. Darmochwał T., Bieszczady. Przewodnik, Białystok 2001,

2. Orłowski S., Na bieszczadzkich obwodnicach. Część II. Mała obwodnica, Rzeszów 2009,

3. Śnieżyńska-Stolotowa E., Stolot F., Lesko, Sanok, Ustrzyki Dolne i okolice, Warszawa 1982.

Ostatnio zmieniany sobota, 21 grudzień 2013 16:32
piotr

Przewodnik górski beskidzki ( nr leg. 469/07), przewodnik Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Odznaczony medalem "ZASŁUŻONY DLA TURYSTYKI" przez Ministra Sportu i Turystyki w 2009r. Wiceprezes Okręgu Bieszczadzkiego Ligi Ochrony Przyrody i członek zarządu Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych "Karpaty". Koordynator regionalny punktu konsultacyjnego Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" na obszarze województwa podkarpackiego.

Strona: www.przewodnik-bieszczady.pl
Pogoda Cisna z serwisu

Najbliższe wydarzenia

Brak wydarzeń

Facebook

Nasz kanał YouTube

Artykuły

Atrakcje w Bieszczadach

Ciekawe miejsca w Bieszczadach

Cerkwie, koscioły i cmentarze w Bieszczadach

Szlaki turystyczne w Bieszczadach

Szlaki rowerowe w Bieszczadach

Trasy samochodowe w Bieszczadach

Zabytki w Bieszczadach

Fauna bieszczadów

Flora bieszczadów

Ciekawostki

Ciekawi ludzie w Bieszczadach

 

Kontakt

Bieszczadzki Portal Turystyczny wbieszczadach.net Redaktor Naczelny Piotr Kutiak 663 740 066
 Potrzebujesz reklamy? ZADZWOŃ502 920 384